SEJM UCZCI艁 100 LAT POLSKIEGO Z艁OTEGO Sejm Rzeczypospolitej na wniosek Wicem…

Udost臋pnij

馃嚨馃嚤 SEJM UCZCI艁 100 LAT POLSKIEGO Z艁OTEGO 馃嚨馃嚤

馃嚨馃嚤 Sejm Rzeczypospolitej na wniosek Wicemarsza艂ka Krzysztofa Bosaka przyj膮艂 przez aklamacj臋 uchwa艂臋 Konfederacji w sprawie uczczenia 100. rocznicy wprowadzenia polskiego z艂otego.

Sto lat temu, 29 kwietnia 1924 roku, w miejsce marki polskiej wprowadzony zosta艂 do obiegu z艂otu. Zmiana waluty by艂a cz臋艣ci膮 szerszego programu reform gospodarczych maj膮cych na celu powstrzymanie d艂awi膮cej polsk膮 gospodark臋 hiperinflacji, kt贸r膮 spowodowa艂 m.in. dodruk marki polskiej bez pokrycia. Za reformy i wprowadzenie z艂otego odpowiedzialny by艂 wywodz膮cy si臋 z endeckiego Zwi膮zku Ludowo-Narodowego minister finans贸w i 贸wczesny premier W艂adys艂aw Grabski.

Bankiem emisyjnym z艂otego by艂 Bank Polski. Jego pierwszym prezesem zosta艂 Stanis艂aw Karpi艅ski, pomys艂odawca nazwy polskiej waluty, minister skarbu w 1919 roku, senator Zwi膮zku Ludowo-Narodowego i cz艂onek Ligi Narodowej.

Reforma walutowa uratowa艂a polsk膮 gospodark臋 przed upadkiem. Z艂oty sta艂 si臋 symbolem suwerenno艣ci odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukces贸w politycznych i gospodarczych 贸wczesnego pokolenia Polak贸w.

Reforma walutowa 1924 roku nale偶y do jednego z najwi臋kszych sukces贸w Narodowej Demokracji. Warto pami臋ta膰, 偶e by艂a dzie艂em ekonomist贸w ruchu narodowego.

Dzi艣, gdy politycy koalicji 13 grudnia oraz czynniki zewn臋trzne, takie jak Unia Europejska, naciskaj膮 Polsk臋 w dw贸ch sprawach: przyj臋cia euro i likwidacji got贸wki, dziedzictwo architekt贸w reformy walutowej nas szczeg贸lnie zobowi膮zuje do walki o zachowanie polskiej waluty i got贸wki.

馃嚨馃嚤 Z艁OT脫WKA I GOT脫WKA TO FILARY BEZPIECZE艃STWA EKONOMICZNEGO POLSKICH RODZIN
鉀 NIE DLA EURO!
鉀 NIE DLA LIKWIDACJI GOT脫WKI!
鉀 NIE DLA CBDC!

199 os贸b polubi艂o posta

殴r贸d艂o

Do艂膮cz do

Partia polityczna konserwatywnych tradycjonalist贸w.
ZOSTA艃 CZ艁ONKIEM
Mo偶esz zosta膰 r贸wnie偶 sympatykiem