SEJM UCZCIŁ 100 LAT POLSKIEGO ZŁOTEGO Sejm Rzeczypospolitej na wniosek Wicem…

🇵🇱 SEJM UCZCIŁ 100 LAT POLSKIEGO ZŁOTEGO 🇵🇱

🇵🇱 Sejm Rzeczypospolitej na wniosek Wicemarszałka Krzysztofa Bosaka przyjął przez aklamację uchwałę Konfederacji w sprawie uczczenia 100. rocznicy wprowadzenia polskiego złotego.

Sto lat temu, 29 kwietnia 1924 roku, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złotu. Zmiana waluty była częścią szerszego programu reform gospodarczych mających na celu powstrzymanie dławiącej polską gospodarkę hiperinflacji, którą spowodował m.in. dodruk marki polskiej bez pokrycia. Za reformy i wprowadzenie złotego odpowiedzialny był wywodzący się z endeckiego Związku Ludowo-Narodowego minister finansów i ówczesny premier Władysław Grabski.

Bankiem emisyjnym złotego był Bank Polski. Jego pierwszym prezesem został Stanisław Karpiński, pomysłodawca nazwy polskiej waluty, minister skarbu w 1919 roku, senator Związku Ludowo-Narodowego i członek Ligi Narodowej.

Reforma walutowa uratowała polską gospodarkę przed upadkiem. Złoty stał się symbolem suwerenności odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukcesów politycznych i gospodarczych ówczesnego pokolenia Polaków.

Reforma walutowa 1924 roku należy do jednego z największych sukcesów Narodowej Demokracji. Warto pamiętać, że była dziełem ekonomistów ruchu narodowego.

Dziś, gdy politycy koalicji 13 grudnia oraz czynniki zewnętrzne, takie jak Unia Europejska, naciskają Polskę w dwóch sprawach: przyjęcia euro i likwidacji gotówki, dziedzictwo architektów reformy walutowej nas szczególnie zobowiązuje do walki o zachowanie polskiej waluty i gotówki.

🇵🇱 ZŁOTÓWKA I GOTÓWKA TO FILARY BEZPIECZEŃSTWA EKONOMICZNEGO POLSKICH RODZIN
⛔ NIE DLA EURO!
⛔ NIE DLA LIKWIDACJI GOTÓWKI!
⛔ NIE DLA CBDC!

199 osób polubiło posta