Wszyscy mają chyba świadomość, że Putin jest po prostu tyranem, współczesnym dyktatorem, natomiast to nie jest dylemat w tym, żeby ktoś się wyzbył złudzeń – to jest problem w tym, że w świecie zachodnim mnóstwo polityków jest przyzwyczajonych do robienia polityki z tyranami. I to, że jedna kolejna osoba zginęła, nie robi im istotnej różnicy!

Dla nas to jest bardzo ważne, bo żyjemy w sąsiedztwie Rosji i wiemy, że to zagraża naszemu bezpieczeństwu, natomiast politykom ze Stanów Zjednoczonych, jak widzimy po wypowiedziach dużej części amerykańskiej sceny politycznej, głosowaniach w Kongresie, robi to różnicę dużo mniejszą! Bo dla nich to nie jest koniec świata, nie czują się osobiście ani oni zagrożeni, ani ich wyborcy.

1. Polityczne mieszanie Konfederacji wpływy przy protestach rolników.
    Mimo słusznych postulatów rolników, protest jest nakrecany przez polityków Konfederacji, którzy przykleili się do rolników mimo iż z rolnictwem często nie mają niewiele lub nic wspólnego.
    Czy kierują się dobrymi intencjami? Czu prowadzą sprawy w dobrym kierunku prowadzącym do porozumienia i rozwiązania problemów, godzącym różne racje? Czy w kierunku anarrchii i warcholstwa?
    Przykłady:
    (1) Rafał Mekler – sam nie jest rolnikiem ale szefem podkarpackich struktur Konfederacji i działaczem Ruchu Narodowego. Jako przedsiębiorca działa w branży transportowej, ma firmę zarejestrowaną w woj. lubelskim. Mekler brał udział w zakończonych porozumieniem rozmowach z rządem dotyczących postulatów przewoźników. Meklerowi zarzuca się antyukraińską postawę oraz utrzymywanie kontaktów biznesowych z podmiotami z Rosji.

(2) Hubert Ojdana – rolnik z okolic Hajnówki na Podlasiu, członka Związku Zawodowego Rolników „Korona”. w przemowie skierowanej do uczestników protestu w Dorohusku przyznał, że otrzymał pomoc m.in. od polityków Konfederacji i PiS-u. Sam bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w ubiegłorocznych wyborach jako kandydat Konfederacji. Startując z rodzimego okręgu podlaskiego, otrzymał zaledwie 0,07 proc. głosów. Duże kontrowersje budzi dawna działalność Ojdany w serwisie X (wówczas Twitter). W mediach społecznościowych krążą zrzuty ekranów z wpisami Ojdany, na których miał on pisać m.in. o „korzystnej dla polskich rolników wygranej Rosji z Ukrainą”

(3) Na protestach rolników pojawiali się także inni politycy Konfederacji, podgrzewający atmosferę protestów – m.in. Krzysztof Bosak, Krzysztof Mulawa, Grzegorz Płaczek, Ryszard Wilk, Marta Czech, Anna Bryłka, Włodzimierz Skalik i inni.

Czy Konfederacja chce porozumienia i rozwiązania problemu? Czy gra na anarchie i rozdygotanie nastrojów w Polsce?