Wspieramy prof. dr hab. n. med. Jana Talara. Konferencja prasowa Konfederacji K…

Wspieramy prof. dr hab. n. med. Jana Talara.

Konferencja prasowa Konfederacji Korony Polskiej sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez UkraińskichWyświetl więcej Nacjonalistów na Obywatelach II RP.

Czym była Krwawa Niedziela?
Zaatakowali wiernych modlących się w niedzielny poranek w kościołach. Mordowali i palili żywcem kobiety i dzieci. Mężczyzn nie było – większość służyła na wojnie. 11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści uśmiercili w ten sposób Polaków z 99 wołyńskich miejscowości, a w następnych dniach kontynuowali rzeź w kolejnych.
Dla upamiętnienia wydarzeń krwawej niedzieli na Wołyniu, 11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego na obywatelach II RP dopuścili się członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.�Zbrodnia wołyńska była czystką etniczną, mającą charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województw lubelskiego i poleskiego. Według szacunków polskich historyków, ukraińscy nacjonaliści zamordowali 60 tysięcy Polaków.