Wicemarszałkowie Sejmu wybrani. Konfederacja upokorzyła PiS

Posłowie wybrali wicemarszałków Sejmu. Zostali nimi: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska), Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska) i Piotr Zgorzelski (PSL). Elżbieta Witek z PiS została odrzucona przez Sejm.

– Wszyscy podejrzewamy, że doszło do dealu Konfederacji z ukształtowaną większością sejmową. Konfederacja w zamian za głosowanie za Szymonem Hołownią dostała miejsce w prezydium Sejmu. – mówi Dominika Długosz.

To potwierdza plotki, które ja słyszałem i pewną konfuzję, która nastąpiła w PiS po wyborze wicemarszałków, kiedy okazało się, że Konfederacja się podzieliła i w pełni nie zagłosowała za Elżbietą Witek. PiS natomiast poparło Bosaka i dzięki temu ten został wicemarszałkiem Sejmu. Konfederacja poparła Hołownię, a w zamian za to Trzecia Droga poparła Bosaka. – wtrąca Andrzej Stankiewicz.

Ale to wciąż było za mało. PiS był w tym głosowaniu niezbędny. – tłumaczy dziennikarka Newsweeka.

I chcesz mi powiedzieć, że ta mała Konfederacja ograła PiS? – pyta retorycznie Stankiewicz.