Tylko 5% głosujących po raz pierwszy popiera PiS jako polskiego młodego populistę ━ The European Conservative

Rządzące w Polsce konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stoi w obliczu żmudnej walki o przyciągnięcie młodszych wyborców przed październikowymi wyborami. Nowe sondaże pokazują, że partia ma poparcie zaledwie 5% głosujących po raz pierwszy w wieku 18-21 lat.

Warszawa przygotowuje się do niecierpliwie wyczekiwanych jesiennych wyborów, w których obecna administracja PiS zmierzy się z wspieraną przez UE liberalną opozycyjną Platformą Obywatelską na czele z Donaldem Tuskiem, w obliczu nagłego pojawienia się prawicowego pretendenta: w postaci Konfederacji (tzw. kwestionowanie dominacji PiS na prawicy, zwłaszcza wśród młodzieży.

Według sondażu Konfederacja jest najpopularniejszą partią wśród osób w wieku 18-21 lat z poparciem 31% w sytuacji, gdy 80% respondentów określa się jako „sfrustrowani” obecną sytuacją polityczną w Polsce.

Libertariański sojusz wyborczy grup prawicowych, który w 2018 roku przekształcił się w pełnoprawną partię polityczną, Konfederacja cieszy się nieproporcjonalnym poparciem młodych mężczyzn – 43% opowiada się za partią, w przeciwieństwie do zaledwie 16% kobiet w ten sam przedział wiekowy.

Konfederacja najwyraźniej przyciągnęła młodszych wyborców swoim świeżym wizerunkiem i liberalną polityką gospodarczą oraz krytycznym stanowiskiem wobec polskiej pomocy dla Ukrainy, co ostatnio zmusiło PiS do zmiany poparcia dla Kijowa na ścieżce kampanii.

Sondaż ujawnia również znaczne różnice płci wśród młodzieży – 21% Polek popiera blok Lewicy, który opowiada się za liberalizacją polskiego prawa aborcyjnego pod presją organizacji pozarządowych.

Ogólnie wyniki sondażu to zła wiadomość dla PiS. Pomimo 36% ogólnego poparcia, poparcie partii spada, jeśli chodzi o 1,8 miliona wyborców w grupie demograficznej poniżej 21 roku życia, z czego 68% twierdzi, że prawdopodobnie zagłosuje w następnych wyborach.

PiS spotkał się z krytyką zarówno ze strony lewicy, jak i prawicy, kiedy rządził w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy od 2015 r. Jednocześnie polski rząd doświadcza bezpośrednich gróźb ze strony Brukseli w związku z tym, co Warszawa uważa za fałszywe „rządy prawa” oskarżenia Komisji Europejskiej.

PiS obiecał referendum w sprawie kontrowersyjnego unijnego paktu migracyjnego, ale został przeciągnięty przez bardziej prawicowe partie ze względu na jego niezachwiane poparcie dla Ukrainy i plany liberalizacji procesu wizowego Polski z Globalnym Południem.

Na szlaku kampanii w tym tygodniu premier PiS Mateusz Morawiecki potwierdził wiarygodność swojej partii w obronie narodowej po nalotach białoruskich helikopterów. Kilka tygodni temu prawodawcy zatwierdzili antyrosyjskie przepisy, które, jak ostrzegają krytycy, mogą zostać obrócone przeciwko grupom opozycyjnym.

W sumie 68% osób w wieku od 18 do 21 lat stwierdziło, że ma zupełnie inny zestaw poglądów politycznych niż ich rodzice, podkreślając fakt, że postdemokratyzacyjny konsensus w Polsce się łamie.