To nieprawda że energia z alternatywnych źródeł jest tańsza od energii z węgla, no chyba że węgiel obłoży się takimi podatkami żeby alternatywne było …

Podobne

Udostępnij

To nieprawda że energia z alternatywnych źródeł jest tańsza od energii z węgla, no chyba że węgiel obłoży się takimi podatkami żeby alternatywne było tańsze 😉
Mało kto wie, ale Niemcy mają w wiatrakach i fotowoltaice zainstalowane około 150 GW mocy. To 7 razy więcej niż Polska.
Jednocześnie cena energii w latach intensywnego rozwoju źródeł pogodowozależnych wWyświetl więcej Niemczech sukcesywnie rosła. Wyjątkiem był tu jedynie 2020 rok.
W 2015 roku średnia cena energii w Niemczech na rynku spot wynosiła 31,84 euro/MWh. Obecnie jest to 97,67 euro/MWh, a w 2022 roku wynosiła nawet 235,45 euro/MWh.
Procentowy udział tzw. OZE w wytwarzaniu energii w Niemczech jest jednak ograniczony przez warunki pogodowe mimo osiągnięcia ogromnych już mocy zainstalowanych.
Dane te obalają też mit, który głosi, że wiatraki i fotowoltaika przyczyniają się do spadku cen energii. Tezy te opierają się na manipulacji, która polega między innymi na obłożeniu paliw kopalnych dodatkowymi kosztami, co sprawia, że energia produkowana na przykład z węgla jest coraz droższa.
W tej chwili koszt samych uprawnień ETS dla wytworzenia 1 MWh energii jest równy kosztowi węgla potrzebnego do jej wytworzenia.
W tej sytuacji Polska poprzez zgodę na unijną politykę klimatyczną skazuje się na drogą energię wytwarzaną przez niestabilne źródła, które staną się za 25 lat po ich okresie eksploatacji poważnym problemem.


to nieprawda że energia z alternatywnych źródeł jest tańsza od energii z węgla, no chyba że węgiel obłoży się takimi podatkami żeby alternatywne było ...

[vid_embed]

Źródło

spot_img