Szef MSZ w swoim expose zarzucił poprzedniemu rządowi wyznawanie wielu mitów na temat UE, ale sam również wyznaje takie mity:

– Pierwszy to dogmatyczne przekonanie, że dalsze zacieśnianie integracji nie prowadzi do utraty suwerenności, wbrew oczywistym doświadczeniom Polski, Grecji, Anglii i wielu innych państw. To jest proces odwracalny, ale coraz trudniejszy do odwrócenia, na głębokich stadiach integracji (jak np. UGW).

– Drugi to twierdzenie, że „UE przekształca się w podmiot geopolityczny”, co zwyczajnie nie ma miejsca. Jest odwrotnie: wydarzenia ostatnich lat uzewnętrzniły porażkę zamierzeń wyrażonych Traktatem Lizbońskim, by budować instytucjonalne ramy wspólnej strategii czy polityki zagranicznej. Wszystko co istotne koordynowane jest obecnie w „normalny” sposób, czyli na drodze dyplomacji międzyrządowej.

1. Jakim cudem szef MSZ, Radosław Sikorski twierdzi, iż dalsze zacieśnianie integracji nie prowadzi do utraty suwerenności, skoro sam jest w zarządzie (sic!) grupy Spinellego w Europarlamencie, której celem jest federalizacja UE i ograniczanie suwerenności państw członkowskich? Krzysztof Bosak

2. dlatego trzeba zrobić wszystko by w wyborach do PE uzyskać jak najwięcej mandatów.Każdy mandat do PE odebrany ,,tuskistom” to sukces dla Polski i Polaków…..a także paradoksalnie dla Unii Europejskiej,bo dziąłania zielono-tęczowych szaleńców w konsekwencji doprowadzą do jej rozpadu.

3. Jesteście Państwo w mniejszości w tym Sejmie, niemniej jesteście, Wasz głos ma moc. Podczas nowej kadencji nie usłyszałam od Państwa jeszcze nigdy choćby minimalnie pozytywnego przekazu. Że wychodzicie z czymś, dyskutujecie nad czymś, szukacie zwolenników dla jakiegoś swojego pomysłu. Non stop negatyw. Słuchać się nie chce. Nie jesteście głupimi ludźmi, a jednak nie chcecie służyć państwu. Chcecie tylko poklasku swoich wyborców.
    Niemniej płacę wam także ja. Zamieńcie więc ten swój ofensywny front na jakiś bardziej twórczy. Dzięki z góry i pozdrowienia dla pana Mentzena, od którego też słyszę non-stop utyskiwania. Mam się nad wami tylko litować, czy w końcu dacie powód, bym była z was dumna?