Sławomir Mentzen: Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą kampanię wyborczą. Dziękuję kandydatom, działaczom, wszystkim tym, którzy nas wspierali czynem, słowem, groszem, którzy przychodzili na spotkania, byli aktywni w internecie, przekonywali ludzi ze swojego otoczenie.

Ten wynik, który właśnie zobaczyliśmy to tylko exit poll. Ale nie ma co ukrywać, nawet jeżeli wynik nie jest dokładny, to istnieje spora szansa, że tym razem nam się udało. Uzyskaliśmy zdecydowanie najwyższy wynik w historii naszego środowiska, staliśmy się trzecią siłą polityczną w Polsce!

Ten sukces to zasługa wielu ludzi. Przede wszystkim dziękuję naszym wyborcom za to, że nam zaufaliście. Uwierzyliście, że warto iść do lokalu wyborczego i oddać na nas głos. Uwierzyliście, że to nasi kandydaci będą najlepiej reprezentować was w Europarlamencie, będą najlepiej pilnować tam polskiego interesu.

Bardzo dziękuję kandydatom, którzy najciężej w tej kampanii pracowali. Niezależnie od końcowych wyników, od tego kto z nich zostanie europosłem, wyrazy uznania za ciężką pracę należą się Ewie Zajączkowskiej, Krystianowi Kamińskiemu, Annie Bryłce, Konradowi Berkowiczowi, Marcinowi Sypniewskiemu, Dobromirowi Sośnierzowi, Stanisławowi Tyszce, Marcie Czech i Romanowi Fritzowi. Dziękuję Krzysztofowi Bosakowi, który razem ze mną przejechał całą Polskę, żeby wspierać naszych kandydatów, a także naszemu szefowi sztabu odpowiedzialnemu za tę świetną kampanię wyborczą – Bartoszowi Bocheńczakowi. Dziękuję wszystkim członkom sztabu, działaczom, sympatykom zaangażowanym w kampanię, darczyńcom, którzy pomogli ją sfinansować.

Mam nadzieję, że również dzięki naszym europosłom, w tej kadencji europarlamentu dojdzie do korekty kursu UE. Uda się wprowadzić duże zmiany w Zielonym ładzie, zablokować zmiany traktatów czy nowe unijne podatki. W całej Europie ludzie zaczynają coraz lepiej dostrzegać kierunek, w którym zmierza UE, są coraz bardziej świadomi wpływu ideologii, która opanowała Brukselę na swoje życie, coraz lepiej dostrzegają to, że Unia Europejska zamienia się w skansen, Europa traci swoją dawną świetność, mierzy się z wielkimi problemami, takimi jak spadek konkurencyjności, nielegalna imigracja czy zagrożenie wojną, a wszystkie recepty UE niestety nie rozwiązują problemów, tylko je pogłębiają.

Wracając to tej zakończonej właśnie kampanii wyborczej. Wygrywa ten, kto popełni mniej błędów. Tym razem popełniliśmy ich bardzo mało. Wyciągnęliśmy wnioski z poprzedniej przegranej, naprawiliśmy niektóre błędy, dokonaliśmy liftingu, a także włożyliśmy w tę kampanię bardzo dużo ciężkiej pracy. Patrząc na dzisiejsze wyniki, widać, że wyborcy to docenili. Możemy być więc zadowoleni, że wykonaliśmy wszyscy kawał dobrej roboty.

W wyborach do Sejmików wyprzedziliśmy Lewicę i zajęliśmy czwarte miejsce. Tym razem jesteśmy również przez Trzecią Drogą, stając się trzecią siłą w polskiej polityce. Nie jest to oczywiście szczyt naszych ambicji. Chcemy dalej się rozwijać, rosnąć, zwiększać poparcie. Już teraz staliśmy się stałym elementem polskiej sceny politycznej, a to przecież dopiero początek naszej drogi.

Jesienią mówiłem na wieczorze wyborczym, że ten wynik 7,2% i 1,5 miliona głosów był najlepszym wynikiem w naszej historii, ale równocześnie jest moją największą życiową porażką. Podnieśliśmy się po tej porażce i poszliśmy dalej. Przed nami jeszcze bardzo długa droga. Poniesiemy jeszcze wiele porażek, popełnimy mnóstwo błędów. Bo sukces to kroczenie od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.

W 2018 roku w wyborach sejmikowych dostaliśmy łącznie 2,5%. W 2019 roku 4,5% do europarlamentu i 6,8% do Sejmu. W 2020 roku powtórzył ten wynik Krzysztof Bosak, a w 2023 roku urośliśmy do 7,2%, co powtórzyliśmy w sejmikowych wiosną tego roku. Tym razem uzyskaliśmy 11,9%. W każdym kolejnych wyborach szło nam coraz lepiej, nasz wynik stawał się coraz wyższy.