ROMAN DMOWSKI 159 lat temu, 9 sierpnia 1864 roku, na podówczas podwarszawskim …

ROMAN DMOWSKI

📣 159 lat temu, 9 sierpnia 1864 roku, na podówczas podwarszawskim Kamionku, urodził się jeden z najwybitniejszych polskich polityków i mężów stanu. Jeszcze jako uczeń – Romek – organizował tajne grupy uczniowskie sprzeciwiające się zarazem rusyfikacji, jak i socjalizmowi. Jako dorosły – Pan Roman – stał się współtwórcą i liderem obozu politycznego, który doprowadził do odzyskania przez 🇵🇱 Polskę niepodległości.

☞ Roman Dmowski od najmłodszych lat wykazywał się inicjatywą i 🇵🇱 patriotyzmem. W czasie studiów dołączył do Związku Młodzieży Polskiej ,,Zet’’, gdzie jako warszawski lider organizacji blokował działalność studentów-socjalistów. Dołączył do Ligi Polskiej. Wspólnie z czwórką wybitnych działaczy: Janem Ludwikiem Popławskim, Zygmuntem Balickim, Teofilem Waligórskim i Karolem Raczkowskim dokonał przejęcia władzy w Lidze i przemianowania ją na 🇵🇱 Ligę Narodową.

⚠️ To w łonie 🇵🇱 Ligi Narodowej ukształtowały się najważniejsze postulaty nowej, rdzennie polskiej idei politycznej: idei narodowej. To Dmowski i jego najbliżsi współpracownicy podnieśli hasła wszechpolskości, wszechstanowości, solidaryzmu, interesu narodowego, narodowego demokratyzmu, realizmu politycznego, nacjonalizmu, etyki narodowej, podjęcia walki politycznej o niepodległą i suwerenną 🇵🇱 Polskę rządzoną przez 🇵🇱 Polaków.

☞ Roman Dmowski za swoją działalność polityczną został osadzony na Cytadeli, a następnie zesłany do Mitawy. Udało mu się uciec z zesłania. Organizował tworzący się ruch narodowy. Napisał, do dziś najważniejszy, tekst polskiej myśli narodowej 🇵🇱 ,,Myśli nowoczesnego Polaka’’.

☞ Roman Dmowski stanął na czele 🇵🇱 obozu narodowego. Wszedł w okres poważnej polityki, zostając reprezentantem 🇵🇱 Polaków w rosyjskiej Dumie. Przewidział wybuch I wojny światowej i trafnie wytypował stronę zwycięską: Ententą. W czasie I wojny światowej koordynował i prowadził politykę Polską, która doprowadziła do uznania nieistniejącej formalnie 🇵🇱 Polski za państwo sprzymierzone, do powstania Błękitnej Armii i wreszcie do znalezienia się Polski w obozie zwycięzców. W imieniu Rzeczypospolitej, wspólnie z Ignacym Janem Paderewskim, Dmowski podpisał 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, który wymuszał na Niemcach uznanie niepodległej Polski. Było to zwieńczenie długoletniej kampanii dyplomatycznej 🇵🇱 polskich narodowców.

☞ Roman Dmowski pozostawał do końca życia płodnym autorem politycznym i niekwestionowanym liderem obozu narodowego. Jego kolejnym wielkim dziełem było powołanie w 1926 roku 🇵🇱 Obozu Wielkiej Polski – największej organizacji politycznej polskiego międzywojnia – która tchnęła nowe siły w ruch narodowy odsunięty od bieżącej polityki przez zamach stanu i dyktaturę Józefa Piłsudskiego.

Romanie Dmowski!

🇵🇱 Twórco Idei Narodowej,