PiS „wyszarpie słabe elementy” Konfederacji. Prof. Sowiński i prof. Słomka mówią, co się wydarzy

🔔🔔🔔SUBSKRYBUJ🔔🔔🔔
#wybory2023 #polityka #polska

W debacie politycznej WP pytano ekspertów o możliwe scenariusze formowania rządu. Prof. Sławomir Sowiński ocenił, że „na pewno po wyborach czekają nas jakieś turbulencje”, ponieważ zwycięzca nie będzie miał „komfortu bezproblemowego tworzenia nowej władzy”.

– Być może będziemy w takiej sytuacji jak w 2005 r., gdy PiS wygrał wybory parlamentarne, ale stworzenie stabilnego rządu potrwało aż pół roku – przypomniał ekspert.

Zaznaczył, że wszelkie potencjalne układy koalicyjne zobaczymy już w trakcie procesu wyboru nowego marszałka Sejmu.
– Dlatego też ważny jest wynik Konfederacji. Silna Konfederacja będzie miała więcej kart w grze i więcej argumentów, by powalczyć o fotel marszałka i ewentualnie zaproponować komuś wspólne tworzenie rządu – mówił Sowiński.

Prof. Tomasz Słomka wskazał też inny wariant rozwoju sytuacji, w którym prezydent Andrzej Duda powierzy misję formowania rządu od razu np. Mateuszowi Morawieckiemu jako reprezentantowi najpewniej zwycięskiego ugrupowania. – Prezydent może dać mu desygnację być może licząc, że PiS uda się osiągnąć porozumienie z Konfederacją bądź wyszarpać z niej słabe elementy – spekulował.

Szczegółowe informacje na ten temat przeczytasz na stronie