Pakt o migracji i azylu to kolejny pakiet rozwiązań prawnych, który ma rozwiązać problem nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej.

Nowym elementem jest wprowadzenie przymusowego mechanizmu solidarności, który zobowiązuje kraje członkowskie do wyboru między przyjęciem migrantów a wysokimi wpłatami do wspólnego funduszu. Zgodnie z projektem rozporządzenia o zarządzaniu migracją w całej UE co roku będzie rozmieszczane co najmniej 30 000 osób ubiegających się o azyl, a państwa członkowskie będą musiały płacić rekompensatę w wysokości 20 000 euro za każdego odrzuconego migranta. Co więcej ustalona jest tylko minimalna liczba relokacji, a nie maksymalna, więc władze Unii będą mogły w kolejnych latach dowolnie zwiększać zobowiązania naszego państwa.

W sytuacji kryzysowej państwa członkowskie mogą zostać „poproszone” o przyjęcie dodatkowej liczby migrantów, jednak bez możliwości zapłacenia kary zamiast przyjęcia migrantów. Pakt o migracji i azylu to tak naprawdę wysłanie zaproszenie dla milionów migrantów do Europy. Zamiast zniechęcać do migracji do Europy, Unia wprowadza mechanizmy przymusowego dystrybuowania imigrantów do krajów, które do tej pory skutecznie się chroniły przed kryzysem migracyjnym.

Zaproponowane rozwiązania co do zasady wymagają wpuszczenia na terytorium państwa członkowskiego każdego imigranta, który złoży wniosek o ochronę międzynarodową. Rodzi to pole do nadużyć w postaci składania wniosków o azyl przez imigrantów ekonomicznych, którzy mimo świadomości niespełnienia przesłanek udzielenia ochrony międzynarodowej będą o nią występowali, licząc na wpuszczenie na terytorium państwa członkowskiego.

9 czerwca macie szansę ocenić te rozwiązania, głosując w wyborach! ✌️

82 osób polubiło posta