Ogromny wzrost cen paliwa na stacjach! W czasie kampanii wyborczej paliwa w Pol…

Ogromny wzrost cen paliwa na stacjach!

W czasie kampanii wyborczej paliwa w Polsce były nienaturalnie tanie, bo ich cena stała się elementem gry politycznej ze strony rządu Mateusza Morawieckiego. PiS poprzez zaniżanie cen paliw próbował poprawić nastroje Polaków i zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo w wyborach. Sztuczne sterowanie cenami teraz odbija się nam czkawką. Od września cena za 1 litr diesla wzrosła aż o 1 zł!

Praktyka rządu z okresu kampanii wyborczej świadczy o istnieniu na rynku paliw
monopolu, którym zarządzają urzędnicy aktualnie rządzących partii politycznych. To narzędzie niebezpieczne w rękach nieodpowiedzialnych polityków stawiających
interes własnego ugrupowania nad interesem kraju.

Według portalu e-petrol średnie ogólnopolskie ceny detaliczne z dnia 8 listopada 2023r. wyniosły dla Pb98: 7,14 zł, dla Pb95: 6,54, dla ON: 6,69, a dla LPG: 3,09. Jak wskazują eksperci powrót do rzeczywistych cen paliw w Polsce może jeszcze
potrwać i niedługo cena za 1 litr oleju napędowego dojdzie do 7 złotych.

Będziemy mieli w Polsce znów bardzo drogie paliwo, bo nie przeprowadzono
żadnych długotrwałych reform w strukturze ich cen, co od dawna postulowała
Konfederacja przedstawiając projekt ustawy „Tanie paliwo”.
Zakłada on:
1) stałą obniżkę VAT na paliwa do 15%
2) stałą obniżkę akcyzy (z 1,53 zł do 41 groszy za 1 litr benzyny; a w przypadku ON z 1,16 zł do 31 groszy za 1 litr)
3) stałą obniżkę opłaty paliwowej (z 17 groszy na 7 groszy za litr benzyny, a w
przypadku ON z 37 groszy na 18 groszy) 4) całkowitą likwidację opłaty emisyjnej

Po naszej reformie paliwo byłoby zdecydowanie tańsze i kosztowało ok. 5 zł za litr benzyny PB 95 i ON, a więc o prawie 1,5 zł taniej za 1 litr, co daje prawie 90 zł na
pełnym baku (60 litrów). Tanie Paliwo jest możliwe! W nowej kadencji Sejmu złożymy ponownie nasz projekt ustawy i liczymy na jego poparcie przez wszystkich posłów ze wszystkich klubów!