Nie wiadomo już ile razy od momentu, kiedy PiS doszedł do władzy, pojawiał się w…

Podobne

Udostępnij

[ad_1]
Nie wiadomo już ile razy od momentu, kiedy PiS doszedł do władzy, pojawiał się wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Być może zaskoczę część z Państwa, ale… nawet gdyby przeprowadzono wniosek nic by to nie zmieniło! To nie jest tak, że kochamy pana ministra Ziobrę, wręcz przeciwnie, ale systemowo jego odwołanie niczego by nie zmieniło.

W czym jest więc problem? Prokuratura i ministerstwo sprawiedliwości zostały połączone. Argument był co najmniej kontrowersyjny – prokuratura działała niewystarczająco sprawnie, brakowało jej motywacji i energii do działania, więc potrzebny był polityk, który będzie nad nią stał i wykorzysta w razie potrzeby bat.

Niestety to jest bardzo błędne myślenie! To wszystko tworzy podejrzenia, że szef prokuratury, będący politykiem, może zachowywać się w sposób polityczny i manipulować postępowaniami. To niezawodnie prowadzi do patologicznego systemu, gdzie nie ma niezależnej prokuratury i sądów.

Wystarczy wziąć pod uwagę modele innych zawodów zaufania publicznego, takich jak notariusze czy komornicy. Najlepiej uczynić z prokuratury zawód zaufania publicznego, który będzie niezależny od polityki. Taki prokurator byłby funkcjonariuszem państwowym, którego nagroda byłaby uzależniona wyłącznie od efektów jego pracy. W ten sposób będą podejmować decyzje niezależnie od polityki, a ich wynagrodzenie będzie uzależnione od skazania osoby, których przestępstwa prowadzą. To ukierunkuje ich na skuteczność!

Ludzie muszą przestać myśleć tak, że wystarczy zmienić jedną osobę, a system ulegnie zmianie. Piękne słowa o reformie są niczym w obliczu realiów, bo teraz pan minister Ziobro jest „superministrem” – szefem prokuratury, ministrem, posłem i nadzorcą sądów. System jest patologiczny, a zamiast go zmieniać, po prostu zostawiamy go nienaruszonym.

~~~

Zbliżają się wybory! Jeśli podoba Ci się moja działalność publiczna, serdecznie zapraszam Cię do wsparcia mojej kampanii wyborczej. Jest wiele sposobów, w jakie możesz pomóc, a szczegóły znajdziesz na stronie: www.jacekwilk.com

Twoje wsparcie będzie niezwykle cenne i pozwoli na jeszcze skuteczniejsze działanie na rzecz naszej wspólnej sprawy.

nie wiadomo już ile razy od momentu, kiedy pis doszedł do władzy, pojawiał się w...

[ad_2]

Źródło

spot_img