Minionej nocy odeszła czcigodna profesor Wanda Półtawska. Niestrudzona i bezkomp…

Podobne

Udostępnij


Minionej nocy odeszła czcigodna profesor Wanda Półtawska. Niestrudzona i bezkompromisowa obrończyni życia nienarodzonego, małżeństwa i rodziny zmarła w swoim domu w Krakowie w wieku prawie 102 lat.

Podczas II wojny światowej działała w konspiracji jako łączniczka, za co była więziona na m.in. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Cudem ocalała z pseudomedycznych eksperymentów, a po wojnie uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Późniejszą swoją działalność naukową jako lekarz psychiatrii poświęcała m.in. „dzieciom oświęcimskim”, czyli ludziom, którzy w wieku dziecięcym przebywali w obozach koncentracyjnych.

Po 1970 roku poświęciła się doradztwu z zakresu funkcjonowania małżeństwa i rodziny. Jest autorką blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki życia małżeńskiego i rodzinnego. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez 4 tysiące lekarzy. Prywatnie była przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Uhonorowana m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen ✝️

#WandaPółtawska #Kraków
#KonfederacjaKoronyPolskiejŹródło

12 KOMENTARZE

spot_img