#MarszNiepodległości2023 wyruszy już jutro o godz. 14:00 z ronda Romana Dmowskiego.

Marsz tradycyjnie przejdzie ulicami Warszawy w stronę Stadionu Narodowego. W tym dniu pokażmy nasze przywiązanie do Polski, jej niepodległości i suwerenności.

Do zobaczenia!

W związku ze Świętem Niepodległości przypomnę mój zeszłoroczny ale wciąż aktualny tekst:

POLSKA PAŃSTWEM NARODOWYM

W Narodowe Święto Niepodległości warto pojąć, że niepodległość jest tylko warunkiem wstępnym, potrzebą pierwotną, lecz nie wyczerpującym cele życia narodowego. Życie bowiem nie może sprowadzać się do czystej negacji!

Sam źródłosłów terminu „niepodległość” sprowadza się do wolności od obcego przymusu i nakazu w zakresie tego jak Polacy, zbiorowo, mają organizować swoje życie. Życie, nie wegetację! Zapewnienie fizycznego bezpieczeństwa, materialnej zasobności nie wyczerpuje celów narodu. Istnienie narodu ma bowiem swoje źródło nie w politycznych uprawnieniach i materialnych zasobach jakie może wykorzystać, ale łączącej jego członków tożsamości powstałej przez tworzenie, przekazywanie, życie wspólną, odrębną od innych, kulturą. Kultura to zaś sposób w jaki odbieramy, wartościujemy i na tej podstawie przekształcamy otaczającą nas rzeczywistość. Budują ją więc nie tylko pojęcia pragmatyczne, ale również etyczne i estetyczne. W różnorodnych warunkach świata, poszczególne wspólnoty szukają różnych sposobów. To właśnie różnorodność tych sposobów, różnorodność kultur poszczególnych narodów, porównywanie ich dorobku i współzawodnictwo było motorem ludzkości, źródłem dynamiki ich rozwoju, które w kosmopolitycznym melting pot ulegały rozkładowi, rozproszeniu od czasów starożytnych.

Niepodległość nie jest zatem celem narodu lecz jedynie środkiem dla podmiotowego ale i twórczego rozwoju własnej, autorskiej, oryginalnej cywilizacji, opisywanej przez Konecznego jako „metoda ustroju życia zbiorowego”. Czy Polacy cenią swoją odrębną tożsamość? Czy mają swój styl życia? Czy zachowali wolę i atrybuty dla tworzenia oryginalnej kultury? Czy raczej zamiast twórcami są już tylko konsumentami bądź co najwyżej reproduktorami lekkostrawnej papki amerykańskiej popkultury? Czy Polacy jeszcze uznają, że Polska, jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, powinna pozostać Polską, czy gotowi są na przekształcenie jej w formalną maszynerię państwową, która jest siedzibą kosmopolitycznego społeczeństwa wyalienowanych jednostek a nie domem organicznej wspólnoty? Niestety odpowiedzi na te pytania nie wybrzmiewają już dzisiaj jednoznacznie i zbyt wielu Polaków zupełnie ignoruje największą od dekad rewolucję społeczną, jaką jest zmiana struktury etnicznej kraju. Dlatego właśnie #MarszNiepodległości w 2022 roku idzie pod hasłem #PolskaPaństwemNarodowym.

1. Takie uroczystości jak MN (to dotyczy także wielu innych uroczystości o takim profilu) podtrzymuje wrażenie jakoby niepodległości i suwerenność Polski istniała. Tymczasem uważam, że spotkania takie powinny służyć postulowaniu jej odzyskania. Doszedłem do wniosku, że utrzymywanie ludzi w iluzji nie zbliża do wymienionego celu, wręcz przeciwnie, oddala.

2. W tym dniu w sposób szczczegłony nalezy łączyć dwa fakty. Pierwszy to rocznica odzyskania noepodległości, data 11 listopada 1918 roku symbolizująca klęską Niemiec, dzięki której Polska, dzieki wysiłkom Dmowskiego i KNP, mogła zaistnieć jsko wpełni niepodległe państwo. No i drugi fakt, smutny, wynikający z konsekwencji wejścia do niemieckiej UE i zbrodniczego NATO, to fakt utraty niepodległości, o którą winniśmy walczyć, bo tylko ona daje szansę ma przetrwanie i rozwój Narodu. Dlatego modląc się w intencji Polski głośno śpiewajmy: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”.