Mamy ogromne bogactwa naturalne, co oczywiście przeszkadza UE Odkryto gigantyczne złoża. Polska stała się numerem jeden na świecie Polska jest numere…

Podobne

Udostępnij

Mamy ogromne bogactwa naturalne, co oczywiście przeszkadza UE

Odkryto gigantyczne złoża. Polska stała się numerem jeden na świecie

Polska jest numerem jeden na świecie pod względem wielkości złóż srebra. Z najnowszego raportu „Mineral Commodity Summaries 2024”Wyświetl więcej przygotowanego przez United States Geological Survey (USGS) wynika, że w ciągu roku przeskoczyliśmy Chiny (71 tys. ton), Australię (92 tys. ton) i Peru (98 tys. ton), stając się niekwestionowanym liderem światowych zasobów.

Srebro które mamy w ziemi, po obecnym kursie na światowych giełdach, jest warte 127 000 000 000 USD. Jeśli ktoś ma problem z zerami, to jest to 127 mld dol. Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, uważa, że nie można wykluczyć, że wkrótce jego wartość będzie jeszcze wyższa.

Odkryte w ubiegłym roku złoża zwiększyły światowe pokłady z 550 tys. do 720 tys. ton. Za ten skok odpowiadają dwa kraje Rosja i Polska. Pierwszy w ciągu roku podwoił zasoby srebra z 45 tys. do 92 tys. ton. W Polsce był to jeszcze większy skok wynoszący +161,5 proc. USGS szacuje, że w ziemi mamy 170 tys. ton, a rok wcześniej nasze zasoby oszacowano na 65 tys. ton.

Pokłady, którymi dysponujemy, przy obecnym poziomie wydobycia wystarczą nam na 130 lat. Biorąc wszystkie dostępne złoża i poziom globalnej produkcji w 2023 r., to za 27 lat srebra może zabraknąć.

Ta różnica wynika z faktu, że Polska ma olbrzymie złoża, ale pod względem ich zagospodarowania wyraźnie odstaje od światowej czołówki. Tu bryluje Meksyk, który w 2023 r. zwiększył produkcję z 6,2 tys. do 6,4 tys. ton. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (3,4 tys. ton), a na trzecim Peru (3,1 tys. ton). Polska w 2023 r. wydobyła 1300 ton srebra, co dało jej piąte miejsce na świecie, za Chile (1400 ton), ale przed Rosją, Australią i Boliwią, które wydobyły po 1200 ton – wynika z raportu Mineral Commodity Summaries 2024 USGS.

To, że KGHM (na zdj. kopalnia Polkowice należąca do KGHM) jako firma wydobywa od lat najwięcej srebra na świecie wciąż nie pomaga nam zwiększyć produkcji. W ubiegłym roku odnotowaliśmy nawet minimalny jej spadek jako kraj.

Złoto drożeje, srebro też powinno

Przy ostatnich rekordowych wycenach złota coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, czy srebro też zdrożeje. Michał Stajniak z XTB tłumaczy, że srebro jest o wiele tańsze, bo w ziemi mamy go około siedem razy więcej niż złota. Z drugiej strony historycznie stosunek ceny srebra do złota wynosi nieco ponad 50, a w ostatnich 10 latach – ok. 80. Oznacza to, że przy zachowaniu proporcji z ostatnich 10 lat i obecnej cenie złota (2000 dol.), srebro powinno kosztować 25 dol., a więc nieco więcej niż obecnie.

Jeśli miałby być zachowany historyczny stosunek cen, wtedy srebro powinno kosztować ok. 37 dolarów. To wciąż niżej niż historyczne rekordy srebra w okolicach 50 dolarów za uncję, ale o ok. 60 proc. więcej niż obecna cena – wylicza Michał Stajniak.

I wskazuje, że w ciągi 10 lat do 2020 r. obserwowaliśmy sporą nadpodaż srebra. Dlatego jego cena uśredniła się na poziomie 15-17 dolarów za uncję. Jednak w 2021 roku sytuacja się zmieniła i na rynku zaczęło brakować tego kruszcu.

To nie tylko efekt większego popytu inwestycyjnego na srebro fizyczne, ale przede wszystkim wzrost popytu przemysłowego. Około 50 proc. całego globalnego popytu na srebro pochodzi z przemysłu (za 2023 rok popyt na srebro to ok. 35 tys. ton lub ok. 1,1 mln uncji), a najmocniej rosnącą kategorią jest fotowoltaika – zauważa analityk XTB.

Jak tłumaczy, przyspieszająca transformacja energetyczna można przyczynić się do dynamicznego wzrostu cen.

Edit.
Jeden z komentujących zwrócił uwagę, ze redaktorzy bizblog.spiderswrb.pl
puścili fakenewsa.

„Niestety to fake news. Amerykanscy geolodzy przepsali wartosci ze zlej kolumny: wzieli zasoby geologiczne zamiast przemyslowych.”

[vid_embed]

Źródło

3 KOMENTARZE

  1. Jeżeli chodzi o zasoby naturalne , to jesteśmy całkowicie samowystarczalni👍Gorzej z przemysłem , bo wszystko poszło w obce ręce i dalej wszystko się wyprzedaje , nie wspomnę o lasach jak są grabione😱😭🥺

  2. Mnie tylko ciekawi co się dzieje z koncesjami na wydobycie surowców naturalnych Polski.
    Na koniec października kończył się termin dotychczasowych 30 letnich koncesji na wydobycie .a tematu w mediach nie ma ,czyli mataczą dalej ,tym razem Po z Unią .

spot_img

Dołącz do
Konfederacji Korony Polskiej

Partia polityczna konserwatywnych tradycjonalistów.
Dla Wielkiej, Dumnej, Suwerennej, Bogatej Polski.
ZOSTAŃ CZŁONKIEM
Możesz zostać również sympatykiem
close-link
Kliknij Tutaj