Korona Sosnowiec: Święty Rafał Kalinowski jest jednym z patronów diecezji sosnowieckiej. Dzisiaj, 20 listopada, obchodzimy w Kościele jego liturgiczne wspomnienie. Polski szlachcic, urodzony w Wilnie w 1835, zmarł w Wadowicach w 1907 roku. 84 lata lata później wadowiczanin Jan Paweł II zaliczył go w poczet świętych.
W czasie Powstania Styczniowego w 1863 r. poprosił o dymisję z armii rosyjskiej i przyłączył się do Powstania, był na krótko członkiem władz powstańczych. Miał świadomość daremności zrywu, uważał, że „nie krwi, której do zbytku przelało się na niwach Polski, ale potu ona potrzebuje”. Mimo to jego patriotyzm nie pozwalał mu na bezczynność, gdy walczył Naród. Starał się więc, aby nie dochodziło do nadmiernego rozprzestrzeniania się walk i bezsensownego przelewu krwi. Po stłumieniu Powstania został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10-letnią zsyłkę na Syberię. Ciężko pracował w warzelni soli, godnie przyjmując swój los oraz stając się podporą dla współwięźniów.
Z wykształcenia inżynier, przed zesłaniem pracował jako wykładowca akademicki, budowniczy linii kolejowych, wojskowy, nauczyciel domowy. Po powrocie z Syberii był m.in. wychowawcą księcia Augusta Czartoryskiego, późniejszego salezjanina i błogosławionego.
Mimo długich lat zaniedbywania wiary i sakramentów, od czasu Powstania Styczniowego zaczęła się jego radykalna duchowa przemiana. M.in. pod wpływem lektury „Wyznań” św. Augustyna i „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza à Kempis, a także dzięki wytrwałej modlitwie rodziny o jego nawrócenie, odkrył potrzebę żywej i prawdziwej więzi z Bogiem. Wrócił na drogę praktyk religijnych i życia sakramentalnego. Podczas zesłania zakiełkowała w nim myśl o zakonie. W 1877 roku, mając 42 lata, wstąpił do Karmelitów Bosych, a w 1882 przyjął święcenia kapłańskie.
Szybko został przeorem klasztoru w Czernej. Jest uznawany za jednego z odnowicieli Karmelu w Polsce. Z jego inicjatywy w 1884 r. został założony klasztor karmelitanek bosych w Przemyślu, 4 lata później także we Lwowie, a następnie klasztor i niższe seminarium karmelitów w Wadowicach.
W posłudze świętego Rafała Kalinowskiego szczególną rolę odgrywał sakrament spowiedzi św. Kryzys wiary, który sam przeżył w młodości, ułatwiał mu rozumienie zbuntowanych przeciwko Bogu. Spędzał długie godziny w konfesjonale, chcąc być do dyspozycji każdego szukającego nawrócenia grzesznika, a penitenci przybywali do niego z daleka. W życiu zakonnym odznaczał się ponadto cichością, umiłowaniem modlitwy, umartwieniem i szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej.
Jest patronem żołnierzy, sybiraków, kolejarzy, inżynierów. Orędownik w sprawach trudnych i beznadziejnych, zwany także patronem zbuntowanych. Drugorzędny patron (po św. Albercie Chmielowskim) diecezji sosnowieckiej.
🙏 „Święty Rafale, mężu wielkiej pokory, ukazujący swoim życiem, jak wielkim skarbem jest uniżenie siebie wobec wszechmocy Bożej, uproś nam cnotę pokory, abyśmy pychą nie wywoływali gniewu Bożego, lecz przez pokorę otrzymali dary łaski. Amen.” ✝️
#RafałKalinowski #Święty #Wspomnienie
#DiecezjaSosnowiecka #Kościół #Wiara
#Katolicyzm #PowstanieStyczniowe
#Naród #WiaraRodzinaWłasność #Korona
#Sosnowiec #KonfederacjaKoronyPolskiej