Kolejna branża na ostatniej prostej Zostałam zapytana co się dzieje w branży od…

Kolejna branża na ostatniej prostej‼️

Zostałam zapytana co się dzieje w branży odzieżowej i tekstylnej?

Zwracałam na ten temat uwagę już od kilku miesięcy w konfrenchach, organizowaliśmy także pikietę. Przedsiębiorcy także próbowali protestować i krytykują politykę rządu od kilkunastu lat, od kilku intensywniej, że jest trudna sytuacja. Bez efektów.

➡️Nakreślenie pozycji branży

Łódź to dolina krzemowa polskiej branży odzieżowej, a sama Polska jest nadal zagłębiem na skalę europejską, mimo że został procent z tego potencjału.

To nie jedna fabryka a kilka tysięcy, często rodzinnych firm z tradycjami.

To powiązany łańcuch dostaw i produkcji: od producentów tkanin, poprzez hurtownie dodatków, materiałów do producentów odzieży dalej do butików, po drodze do fotografów, modelek, magazynów itd.

Skala eksportu oficjalnie w kwocie 57 miliardów złotych za gotowe wyroby, nie licząc eksportu tkanin, miejsce zatrudnienia i samozatrudnienia dla ok 1 000 000 Polaków (trudno, o dokładne szacunki).

Można śmiało powiedzieć to jeden z najważniejszych sektorów.
Moda to także bliski sercu temat kobietom, które to często prowadzą firmy związane właśnie z tworzeniem ubrań, co daje im wolność. I powinno być bliższe ich sercu.

Polska jest też największym dostawcą odzieży roboczej na Europę.

Branża i tak bardzo mocno się skurczyła, ponieważ import bezcłowy z Chin i Turcji doprowadził do jej upadku. Zamknęło się 90% producentów tkanin, i znaczna część producentów wyrobów gotowych.
Z mapy Polski zginęły liczne przedsiębiorstwa zatrudniające po setki osób. Zostały małe manufaktury konkurujące jakością i szybkością dostaw i produkcji.

➡️ Problemy główne

1. Wspomniana polityka celna (kiedyś VAT 0%, dzisiaj 12%, detaliści zaś kupują na Aliexpress, Shine itp. Bez VAT).

Zakup Chińskich towarów nie generuje przychodu do budżetu Państwa. Chiny nie płacą za obecność na naszym rynku, Polak w Polsce już tak.

2. Polityka podatkowa

Tutaj jak wyżej, dodatkowo kolejne rządy dokładają obciążeń fiskalnych, ten aktualny nie wywiązał się z tego co obiecał, na co liczyli przedsiębiorcy. (Kwota wolna, ZUS dobrowolny, zwolnienie z VAT za nieopłaconą transakcję).

3. Wroga polityka przetargowa

W przetargach nie premiuje się polskich producentów, za pieniądze z budżetu zakupuje się produkty niewiadomego pochodzenia i certyfikatach, zazwyczaj w zaniżonych cenach.

4. Wysokie ceny energi i ogrzewania
5. Obciążenia administracyjne dokładane za każdym razem.

A już wkrótce paszport klimatyczny dla firm 😱

➡️ Rozwiązania

1. Wprowadzenie i egzekwowanie cła na poziomie Uni Europejskiej, ponieważ produkty importowane odprawiane są w Hamburgu, Frankfurcie.
Inne kraje nie mają tego przemysłu dlatego nie stosują ceł zaporowych tak jak to robią dla swoich gospodarek. Traci tylko Polska, oni zyskują.

2. Zmiana polityki podatkowej
3. Opodatkowanie zakupów na platformach dla detalistów.
4. Nacisk na powrót do kształcenia zawodowego w tym kierunku.

➡️ Gdyby Polska wystąpiła z UE ‼️
Scenariusz.

Cały obszar UE kontynuowałby import z Polski, ponieważ nie ma już przemysłu lekkiego‼️

Moglibyśmy dobrowolnie ustalać cło na import z Chin.
Teraz mamy wspólną politykę celną.
Nawet gdyby nie była wspólna to np. Niemcy dalej mogliby importować na O% -12% wartości cła z faktury‼️ i na O% wysyłać do Polski.

#Kolejna #branża #ostatniej #prostejZostałam #zapytana #się #dzieje #branży #od..

1 KOMENTARZ