Izrael kontra Arabowie po 1967 roku. Plany wobec Palestyny. Najtrudniejszy sojusznik Amerykanów.

Podobne

Udostępnij

Hej, po wojnie sześciodniowej w Izraelu zapanowała euforia. Izraelskie media pisały o powstaniu regionalnego mocarstwa. Izraelczycy błyskawicznie pokonali Arabów i zajęli tereny wcześniej do nich należące. Pod ich władzą znalazło się ponad milion osób pochodzenia arabskiego. Na przejętym terenie pojawiła się wojskowa administracja. Wprowadzone zostały specjalne przepisy. Jeżeli Palestyńczyk chciał zbudować dom to w pierwszej kolejności musiał uzyskać zgodę okupantów. Z czasem w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu Jordanu zaczęło powstawać izraelskie osiedla co wzbudzało silny sprzeciw dotychczasowych mieszkańców tych ziem.

Tymczasem Biały Dom stale apelował do swoich sojuszników na Bliskim Wschodzie, aby rozwiązać problem arabski i zwrócić sąsiadom chociaż część wcześniej należących do nich ziem. Na to jednak nie chciała się zgodzić władza w Tel Avivie. Zamiast uspokajać – spór się zaogniał. Na granicy z Egiptem wciąż dochodziło do starć. Izraelskie lotnictwo bombardowało teren sąsiada , a jego bomby spadały nie tylko na cele wojskowe, ale i cywilne.

Więcej na ten temat w najnowszym odcinku mojej serii.

Większość materiałów wykorzystanych w filmie pochodzi z domeny publicznej.

Bardzo dziękuję za wszystkie wpłaty w serwisie patronite! Dzięki przekazanym środkom wkrótce – być może jeszcze przed świętami – wydam swoją drugą książkę.

A teraz zapraszam na odcinek!

żródło

19 KOMENTARZE

  1. Piotrze, czy udałoby Ci się zrealizować odcinek na temat masakry w Sabrze i Szatili (1982r)? ilości informacji w polskim internecie o tym przerażającym incydencie są znikome, a myślę, że ten tragiczny temat wart jest opowiedzenia, szczególnie w kontekście wojny na Bliskim Wschodzie…. Również bezpośrednio w konflikcje izraelsko-palestyńskim bywały takie karty historii jak, Dajr Jasin w 1948r. Chętnie obejrzałabym materiał na te tematy, okraszony Twoimi wyważonymi opisami faktów.

    A poza tym śledzę kanał od dawna i bardzo Ci dziękuję za każdy odcinek. Szkoda, że tak nie wyglądały lekcje historii za czasów uczęszczania do kolejnych szkół, z pewnością polubiłabym ten przedmiot.

  2. Widać tu wyraźna analogię do zachowania Żelenskiego (z pochodzenia rosyjski Żyd) na Ukrainie. Podobnie jak Israel, nie zgadza się na żadne rozmowy pokojowe.
    Tylko ze Rosją to nie Palestyna.. A Israel właśnie go "olał" odmawiając mu nawet możliwości przyjazdu i rozmowy.
    Małpka na sznurku naprawdę chyba uwierzyła, że została politykiem? 😜

spot_img