Dzi艣 obchodzimy wspomnienie 艣wi臋tego Andrzeja Boboli. Patron naszej Ojczyzny, a…

Udost臋pnij

馃搮 Dzi艣 obchodzimy wspomnienie 艣wi臋tego Andrzeja Boboli. Patron naszej Ojczyzny, autor 艣lub贸w lwowskich dla kr贸la Polski Jana Kazimierza, kt贸re by艂y deklaracj膮 wybrania Matki Bo偶ej na Kr贸low膮 Polski 馃挋 Niestrudzony kaznodzieja, nawr贸ci艂 wielu prawos艂awnych na wiar臋 katolick膮, przez co narazi艂 si臋 Kozakom. Z ich r膮k poni贸s艂 niewyobra偶alnie okrutn膮, m臋cze艅sk膮 艣mier膰 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim.

艢w. Andrzej Bobola zosta艂 kanonizowany w 1938 roku przez Piusa XI, a og艂oszony patronem Polski w 2002. W 2007 Episkopat nada艂 ko艣cio艂owi, w kt贸rym znajduj膮 si臋 jego relikwie, tytu艂 sanktuarium narodowego 鉀笍

Niezwyci臋偶ony bohater Chrystusowy, chluba i wspania艂y wz贸r chrze艣cija艅skiego m臋stwa i wytrwania a偶 do ko艅ca. Po m臋cze艅skiej, heroicznej 艣mierci ukazywa艂 si臋 wielokrotnie w widzeniach, dopraszaj膮c si臋 z woli Bo偶ej swego kultu i zapewniaj膮c o nieustannym or臋downictwie w najtrudniejszych sprawach Polski.

Warto doda膰, 偶e z okazji 300. rocznicy 艣mierci 艣w. Andrzeja 16 maja 1957 papie偶 Pius XII wyda艂 osobn膮 encyklik臋, wychwalaj膮c wielkiego M臋czennika. Jest to jedyna encyklika po艣wi臋cona w ca艂o艣ci pojedynczemu 艣wi臋temu! Kr贸tkie dzie艂ko godne lektury w ca艂o艣ci.

馃摐 鈥濲ak niezwyci臋偶ony M臋czennik w purpurze krwi w艂asnej z wielkim triumfem przyj臋ty zosta艂 w niebie, tak i na ziemi podany zosta艂 przez Ko艣ci贸艂 do czci i na艣ladowania wszystkim wiernym鈥 (Pius XII o 艣w. Andrzeju w encyklice 鈥濱nvictus Athleta Christi”).

Pami臋tajmy o kulcie naszego tak przemo偶nego Patrona, danego nam z 艂aski Bo偶ej tak偶e na obecne, trudne czasy, i pro艣my przez jego skuteczne wstawiennictwo w intencji Ojczyzny i nawr贸cenia Polskiego Narodu.

Konfederacja Korony Polskiej

#AndrzejBobola #艢wi臋ty #M臋czennik