Dziś o 20:00 zapraszam na rozmowę, której nikt się nie spodziewał TomaszLisOf…

Dziś o 20:00 zapraszam na rozmowę, której nikt się nie spodziewał 🙂

#Dziś #zapraszam #rozmowę #której #nikt #się #nie #spodziewał #TomaszLisOf..

1. Ewa Zajączkowska bedzie Pani dzisiaj o 18 w SE? ma tam być tam również wiceminister rozwoju i technologii gdzie powstają chore pomysły na politykę mieszkaniową. Warto poruszyć ten temat by wyborcy dowiedzieli się jaka jeszcze większa mieszkaniowa drożyzna ich czeka ku wielkiemu zadowoleniu deweloperów i banków. Poprzednicy – minister Buda również zapewniali że tanie kredyty nie spowodują wzrostów cen a teraz będzie jeszcze gorzej.

Szykujcie się na jeszcze większą MIESZKANIOWĄ DROŻYZNĘ którą dostaniecie w pakiecie z kredytem mieszkaniowym od nowego rządu Donalda Tuska w programie „Mieszkanie na Start”
    Lobby dewelopersko-bankowe ma się dobrze. Program mieszkaniowy nowego rządu „Mieszkanie na Start” (zwany roboczo deweloper+ oraz bank+) niebawem startuje. Ciekawe w czyim interesie są tworzone te pseudo społeczne programy rozdające publiczne pieniądze i kto na nich zarabia krocie? (na pewno nie obywatele)
    Niestety KOlejni, jeszcze gorsi ale za to uśmiechnięci populiści dorwali się do władzy… Wygląda na to że „zamienił stryjek siekierkę na kijek”.
    Widzą przecież doskonale do jakiej drożyzny na rynku mieszkaniowym doprowadził pisowski kredyt 2% a mimo wszystko robią dalej to samo.
    W polityce mieszkaniowej zapowiada się kontynuacja populistycznego, prymitywnego pisowskiego rozdawnictwa. „Tanie kredyty na coraz droższe i mniej dostępne mieszkania”. Widać że minister z PSL Krzysztof Hetman nie ma żadnych pomysłów na naprawę rynku mieszkaniowego i tak samo jak wcześniej robiły szkodniki z pis zamierza wyłącznie kontynuować szkodliwe pompowanie sztucznego popytu na mieszkania tanim kredytem co już za poprzedników spowodowało drastyczny wzrost cen mieszkań i skutek zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Ciekawe dlaczego w programie nie uwzględniono bezpiecznika w postaci ustalenia maksymalnej ceny m2 mieszkania, która skutecznie wyeliminowałaby spekulacje i nieuzasadnione zawyżanie cen przez deweloperów? Przy tych horrendalnych cenach mieszkań nawet z kredytem niewielu już stać na zakup własnego mieszkania. Powody do zadowolenia mają na pewno jedynie deweloperzy i bank-sterzy. Śmieją się a Wam pozostaje kupowanie na kredyt czterdziesto metrowych klitek za 700-800tys zł. Pozostaje kwestią czasu kiedy zakredytowanych na te drogie mieszkania uraczą podatkiem katastralnym uzależnionym od wartości nieruchomości.
    Należy przywrócić równowagę pomiędzy popytem a podażą skupiając się na stronie podażowej a nie kontynuacji prymitywnego rozdawnictwa poprzedniego rządu. Tylko wtedy realnie mieszkania mogą stać sie tańsze i bardziej dostępne. Wątpię że nowy rząd oprze się podchodom lobbystów reprezentujących interesy deweloperów i banków. Obserwujcie i wyciągajcie wnioski na przyszłość by następnym razem podejmować mądrzejsze decyzje przy urnach wyborczych i nie głosować na populistów którym zależy wyłącznie na utrzymaniu władzy i własnych interesach a nie obywatelach.
    W normalnych realiach najwyższa pora zacząć wspierać podaż mieszkań a nie dalej pompować popyt tanimi kredytami. Jeżeli nakręcamy popyt poprzez kredyty 2% czy 0%, czy inne programy to nie dziw, że rosną ceny. Ponadto wciąż wysoka inflacja z winy rządzących, podatek Belki od inwestycji kapitałowych – lokaty, fundusze, obligacje, giełda. (co z zapowiedzią koalicji obywatelskiej dotyczącej jego zniesienia?) Z tego powodu zakumulowany kapitał płynie na rynek nieruchomości. Jednak źródło problemu leży w prawie lokatorskim, które chroni złodziei niepłacących czynszu, a których nie można legalnie usunąć z nieruchomości. Przez to nieruchomości kupowane pod inwestycje oraz nieruchomości dziedziczone nie zasilają runku najmu. Dlatego mamy prawie 2 mln pustostanów. Z tego samego powodu deweloperzy nie budują mieszkań pod wynajem. Przy obecnym prawie lokatorskim na najem decydują się tylko ci, których sytuacja finansowa do tego zmusza. Rozwiązaniem problemu jest liberalizacja prawa lokatorskiego, która umożliw sprawną eksmisję nieuczciwych najemców. To też uzdrowi mieszkalnictwo komunalne, gdzie ponad 50% mieszańców nie płaci czynszów. Łatwiej jednak zamiast rozwiązywać realne problemy bezrozumnie sypać pustym pieniądzem w rynek. Ci nowi – uśmiechnięci populiści są takimi samymi szkodnikami jak pisowcy. Jedni drugich warci. Mają jeszcze czas aby wycofać się ze szkodliwych pomysłów.