Dlaczego polscy przewoźnicy już prawie 3 tygodnie protestują na polsko-ukraiński…

Podobne

Udostępnij


Dlaczego polscy przewoźnicy już prawie 3 tygodnie protestują na polsko-ukraińskiej granicy?

Podstawową przyczyną jest umowa w sprawie transportu drogowego między UE a Ukrainą z czerwca 2022 roku, która zniosła zezwolenia dla ukraińskich przewoźników. Polski rząd głosował w Brukseli za unijną umową z Ukrainą z czerwca 2022 oraz za jej przedłużeniem do czerwca 2024, co więcej przedłużenie umowy do czerwca 2024 r. przeszło na posiedzeniu Rady UE jako punkt nie wymagający żadnej dyskusji! Dlaczego zezwolenia były ważne, bo chroniły polski rynek przed nieuczciwą konkurencją. Przed wojną ukraińscy przewoźnicy posiadali 160 tys. zezwoleń na wjazd do Polski, a w samym tylko bieżącym 2023 roku mniej więcej 900 tys. ciężarówek ukraińskich wjechało do Polski! Ukraińscy przewoźnicy oferują zaniżone stawki, nie ponoszą kosztów związanych z pakietem mobilności, a mają swobodny dostęp do unijnego rynku.

Kolejny powód to utworzenie po stronie ukraińskiej e-kolejki, która dyskryminuje polskich przewoźników. Chodzi o kolejkę єЧерга, kierowca z Polski może się zarejestrować w systemie dopiero po wjechaniu na terytorium Ukrainy, czas oczekiwania na wyjazd dla pustych samochodów z Ukrainy to około 12 dni! Po trzecie firmy ze wschodu z Białorusi, Rosji zakładają firmy transportowe w Polsce, aby móc omijać nałożone sankcje. Wydawanie licencji transportowych dla firm z kapitałem spoza Unii Europejskiej odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli i okazywało się, że pod jednym adresem zarejestrowanych było kilka firm.

Postulaty branży są następujące: przywrócenie zezwoleń na przewozy komercyjne dla firm z Ukrainy, wprowadzenie „żywej kolejki” po stronie ukraińskiej dla unijnych samochodów i zakaz wydawania licencji transportowych dla firm z kapitałem spoza UE. Branża transportowa generuje około 7% PKB, a dzisiaj protestując na polsko-ukraińskiej granicy walczy o swoje być albo nie być!


dlaczego polscy przewoźnicy już prawie 3 tygodnie protestują na polsko-ukraiński...
dlaczego polscy przewoźnicy już prawie 3 tygodnie protestują na polsko-ukraiński...

20 osób polubiło posta

Źródło

spot_img
Dołącz do Konfederacji Korony Polskiej
close-link

Dołącz do
Konfederacji Korony Polskiej

Partia polityczna konserwatywnych tradycjonalistów.
Dla Wielkiej, Dumnej, Suwerennej, Bogatej Polski.
ZOSTAŃ CZŁONKIEM
Możesz zostać również sympatykiem
close-link
Kliknij Tutaj