Dehumanizacja przez porównywanie do insektów, szczurów czy pasożytów to popularna metoda przygotowująca społeczeństwo do akceptacji pozbawienia jakiejś grupy ludzi ochrony przed zabiciem. To robili niemieccy naziści wobec Żydów i inni sprawcy ludobójstwa wobec innych grup, które wzięli na celownik. Nie wolno nam być obojętnym wobec dehumanizujących metafor. Człowiek zaczyna się od poczęcia. Rozwijający się człowiek to dziecko. Poza poczęciem nie da się wskazać żadnego przełomowego momentu w którym rozwijający się płód staje się człowiekiem. Oczywiście można arbitralnie wskazać jakąś długość czasu życia czy jakąś cechę, od której zdaniem kogoś „zaczyna się” człowiek, ale będzie to mieć walor jedynie opinii i niczego więcej. Nauka jest w dużej mierze bezradna nie tylko wobec zdefiniowania początku ludzkiej egzystencji, ale w ogóle wobec ludzkiej egzystencji, świadomości, duchowo-cielesnej natury człowieka, momentu śmierci, relacji pomiędzy ciałem a umysłem itd. Każdy obyty w debacie etycznej i filozoficznej przyzna, że tak właśnie jest. Dlaczego więc próbuje się zakrzyczeć wątpliwości? Właśnie dlatego, że są bardzo realne i poważne. A nikt (może poza typami w rodzaju Petera Singera) nie lubi świadomości, że w epoce praw człowieka argumentuje na rzecz pozbawiania życia autonomicznych, rozwijających się, a w części przypadków już zdolnych do życia poza organizmem mamy, istot ludzkich.

1. Głosuję na Konfederację ale w tym punkcie się nie do końca zgadzam. Znam matki głęboko uposledzonych dzieci i wszystkie mówią to samo: „gdybym wiedziała że urodzę kalekę i tak bym urodziła ale chciałabym, żeby to była moja decyzja”.
    Nie znam żadnej zgwałconej ale wiem, że nie potrafię nawet sobie wyobrazić przez co przechodzą i trzeba być pozbwionym empatii, ohydnym, zadufanym w sobie, sadystycznym egoistą, żeby odbierać tym ludziom (!) prawo decyzji w jaki sposób chcą wyjść z traumy. Można tak długo wyliczać ale obawiam się że na tym forum i tak trafiam w ścianę. Bo większość ludzi nie widzi dalej niż koniec własnego nosa. Ciekawe, gdyby zrobić referendum ale tylko wśród kobiet w okresie prokreacyjnym…. ale po co? Nierozstrzygalny temat jest idealny, gdy chce się skłócić ludzi a za ich plecami robić co się chce 😞

2. Teza o efekcie pasożyta została wywołana przez widza telefonicznie. Każdy zdrowo myślący człowiek takie stwierdzenie w odniesieniu do dziecka ludzkiego, czy każdego innego, weźmie w cudzysłów. Szukanie niuansów np. o tym, że w biologii o pasożytnictwie mówimy gdy jest międzygatunkowe, że kobieta również czerpie korzyści z ciąży, itp to czcze gadanie. Inteligentny człowiek nie potrzebuje takiej dyskusji.
    Natomiast sprowadzanie istnienia człowieka jedynie do funkcji biologicznych jest rzeczywiście charakterystyczne dla narracji lewicowej, jeśli nie lewackiej.

3. P. Krzysztofie,bardzo pana lubilam tak jak wiekszosc moich znajomych,popieralam,ale dal sie pan kupic,czyli wiekszo sc ludzi juz pana nie popiera.Co pan chce przez swoja wypowiec powiedzie,moze prostym slowem,lub dwoma

4. obrońca życia niepoczętego? a zwierzęta, które się już narodziły i cierpią? jak to jest wtedy z twoim etycznym punktem widzenia? te fermy futerkowe, który tak usilnie próbowałeś aby dalej działały. Te liski i norki, które nic nikomu złego nie zrobiły, a są skazane na życie w małej klatce by na końcu zostały oskórowane często na żywo…bo według ciebie to jest biznes dla naszego narodu, nie wstyd ci? gdzie twoja etyka i moralność w tych miejscach, tam jest prawdziwe cierpienie a przypominam ci, że mamy rok 2024 a nie średniowiecze, że ktoś musi nosić prawdziwe futro, bosak pamiętaj ta planeta istnieje 5 mld lat a długo przed ludźmi żyły tu inne zwierzęta, nie jesteśmy panami tego miejsca, zwierzęta są tu z nami a nie dla nas

5. Ze wszystkim zgoda prócz tego, że nauka jest niby bezradna wobec zdefiniowania początku ludzkiej egzystencji. Otóż właśnie nauka ten początek jasno zdefiniowała i uczą się o tym zarówno dzieci w podstawówce na biologii, jak i widnieje to w podręczniku medycznym do ginekologii i położnictwa. Ten moment to akt zapłodnienia. I tyle.

6. Prawo ludzi cywilizowanych mówi, że wątpliwości działają na korzyść oskarżonego. To oznacza że gdy nie ma wystarczających dowodów winy odstępuje się od kary śmierci. Po kilku miesiącach zazwyczaj okazuje się że słusznie bo opinia że nie mamy do czynienia z człowiekiem była fałszywa. To oczywiście wersja dla denialistów odrzucających dorobek nauki biologii, genetyki itd