bne IntelliNews – Prezydent Duda zapowiada wybory parlamentarne w Polsce 15 października

Podobne

Udostępnij

[ad_1]

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że 15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne, w których radykalnie prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość ma nadzieję na bezprecedensową trzecią kadencję – poinformowały polskie agencje informacyjne. IAR I PAPKA poinformował 8 sierpnia.

Rządzący w Polsce konserwatyści w marcu rozpoczęli starania o zdobycie władzy po raz trzeci z rzędu, rozpoczynając ogólnokrajową kampanię mającą na celu zmobilizowanie wyborców przed wyborami i obiecując szereg nowych polityk, „które uczynią Polskę silniejszą i bezpieczniejszą”.

Ale partia rządząca walczyła o pozyskanie wyborców spoza swojej konserwatywnej, katolickiej iw dużej mierze wiejskiej bazy, przez co potencjalnie brakuje jej większości. Sondaże pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość ma przewagę nad największą partią opozycyjną, Platformą Obywatelską, z poparciem około jednej trzeciej elektoratu. Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie będzie walczyć o zdobycie 44% głosów, które zdobyło w 2019 r., Bloomberga poinformował 8 sierpnia.

„Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas” – powiedział Duda w poście na X, platformie społecznościowej znanej wcześniej jako Twitter.

Rozbita opozycja obwinia rządzącą koalicję PiS za to, że nie zdołała zażegnać kryzysu związanego z kosztami życia ani rozwiązać rosnącej listy sporów prawnych z Unią Europejską, które zamroziły pomoc w wysokości 35,4 mld euro.

Wygląda na to, że opozycja będzie startować w wyborach parlamentarnych podzielona na trzy odrębne bloki, jeden kierowany przez Platformę Obywatelską, drugi skupiający centrową Polskę 2050 i wiejskie Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), a trzeci złożony z partii lewicowych .

W ciągu ośmiu lat rządów rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość skonsolidowała swój elektorat, oferując szereg popularnych programów socjalnych, w tym dotacje dla rodzin z dziećmi, podwyżki emerytur i niższy wiek emerytalny.

Jednak tym razem lider PiS Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polityk w Polsce, walczył o zyskanie na popularności dzięki wzmocnionemu planowi wydatków dla rodzin.

Nie powiodło mu się również wymierzenie w lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, za rzekome miękkie traktowanie Rosji. Prawo i Sprawiedliwość opowiadało się za ustawą mającą na celu skuteczne objęcie Tuska śledztwem w sprawie powiązań z Rosją przed głosowaniem – środek, który spotkał się z ostrą naganą ze strony USA i UE, Bloomberga powiedział.

Na trzy miesiące przed głosowaniem żadna z głównych partii nie odnotowała wzrostu w sondażach, podnosząc widmo impasu po oddaniu głosów. Wiele energii wyborczej skierowano do Konfederacji, sojuszu skrajnie prawicowych i eurosceptycznych grup, które mieszają antyukraińską i antyimigrancką retorykę z radykalną wizją małego rządu.

Nowo odkryta popularność Konfederacji, zwłaszcza wśród młodszych wyborców, przekształciła siłę znajdującą się niegdyś na marginesie polskiej polityki w potencjalnego króla. Podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło rozmowy o sojuszu, może być trudno uzyskać większość bez Konfederacji.

Rządzący konserwatyści w 2019 roku odnieśli przekonujące zwycięstwo nad partiami opozycyjnymi przy urnach wyborczych, zapewniając sobie drugą kadencję u władzy. Utrzymali większość w 460-osobowej izbie niższej, ale nieznacznie stracili kontrolę nad 100-osobową izbą wyższą, Senatem.

Izba wyższa jest mniej potężna niż izba niższa, ale może opóźnić lub zmienić ustawodawstwo. Sejm, izba niższa, musi zebrać bezwzględną większość, aby odrzucić poprawki Senatu.

W lutym cztery główne partie opozycyjne w Polsce, w tym Polska 2050 i PSL, zgodziły się połączyć siły w kolejnym wyścigu do Senatu.



[ad_2]

Źródło

spot_img