Antoni Dudek: „PiS może wrócić do władzy pod jednym warunkiem”. Co z Konfederacją? #machinawladzy

– Wygrana w wyborach do Europarlamentu, nawet tak niewielką różnicą głosów, jak niecały jeden punkt procentowy, to osobisty sukces Donalda Tuska – przyznał prof. Antoni Dudek w najnowszym odcinku podcastu Radia ZET „Machina Władzy”. Zdaniem historyka i politologa z UKSW oraz prowadzącego na YouTube kanał „Dudek o historii”, pogłoski o „politycznej śmierci PiS są przedwczesne”, podkreślając jednocześnie, że formacja z Nowogrodzkiej nie może zaliczyć tych wyborów do udanych, bo choć procentowo zyskała, to zagłosowało na nią znacznie mniej obywateli niż w jesiennych wyborach do Sejmu.

W opinii Dudka PiS może za kilka lat wrócić do władzy. – Może się to udać nawet z Kaczyńskim u steru. Ale pod jednym warunkiem: muszą sobie znaleźć koalicjanta. Np. Konfederację albo PSL – powiedział, dodając, że „dla ludowców to byłby historyczny błąd i tego by nie przetrwali”. – Bo nie wchodzi się w sojusz z ugrupowaniem, które ma zbliżony elektorat, ale jest silniejsze – tłumaczył, podając tu przykład Polski 2050. Zasugerował, że partia Szymona Hołowni może nie przetrwać do następnych wyborów. A co z Lewicą? – Tam musi się zmienić dużo, a roszady w kierownictwie to warunek minimum – mówił. Jego zdaniem Lewica nie powinna „ścigać się z KO i Trzaskowskim na kwestie obyczajowe i światopoglądowe”. – Istotą historycznej lewicy zawsze były sprawy socjalne, pracownicze, społeczne – wyjaśniał ekspert.

Wszystkie odcinki podcastu Machina Władzy znajdziesz na:
Google Podcast:
Apple Podcast:
Spotify:
i na player.radiozet.pl

#Antoni #Dudek #PiS #może #wrócić #władzy #pod #jednym #warunkiem #Konfederacją #machinawladzy