80 lat temu, 28 lutego 1944 r. ukraińscy ochotnicy 4 Pułku Policji SS wraz z 14…

❗️📅 80 lat temu, 28 lutego 1944 r. ukraińscy ochotnicy 4 Pułku Policji SS wraz z 14 Dywizją SS „Galizien” oraz członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii i okoliczni mieszkańcy narodowości ukraińskiej dokonali masowego ludobójstwa na Polakach z Huty Pieniackiej mordując ok. 1000 Polaków. Masakrę przeżyło około 160 osób.

„We wczesnych godzinach porannych Huta Pieniacka została otoczona przez oddziały wojska w sile około 500-600 żołnierzy ukraińskich formacji policyjnych SS. Wojsko wspierali członkowie UPA oraz ukraińscy mieszkańcy okolicznych wsi. Miejscowość została ostrzelana. Część mieszkańców ukryła się w przygotowanych wcześniej kryjówkach. Po wkroczeniu do wsi, napastnicy zaczęli przeszukiwać zabudowania, a mieszkańców zgromadzili w kościele i szkole znajdujących się w centrum wsi. Ukraińcy rozpoczęli mordy, plądrowanie i grabież domów. Zabudowania podpalano. Wielu mieszkańców zostało zabitych podczas prób ucieczki z miejsc, w których się ukrywali. Zgromadzonych w kościele napastnicy dzielili na grupy po kilkanaście, kilkadziesiąt osób, zamykali ich w stodołach, szopach i chatach, które potem podpalali.

– Wzięli mojego ojca, matkę, brata do stodoły jako jednych z pierwszych i podpalili – opowiadał pan Franciszek. Jego siostrze Stefci razem z kilkoma koleżankami udało się wydostać z płonącej stodoły.

Według relacji świadków, gdy w kościele jedna z kobiet urodziła dziecko, esesman rozdeptał noworodka, zabił jego matkę i próbującą ich bronić akuszerkę. Przed kościołem zginął dowódca oddziału samoobrony Kazimierz Wojciechowski. Najpierw go torturowano, potem oblano benzyną i podpalono. W domu zamordowano też jego żonę, córkę i ukrywających się Żydów. Masakra trwała do godziny 17.00, potem ze wsi pozostały tylko zgliszcza.”

Cześć Ich Pamięci 🇵🇱

Nie o zemstę, lecz o Prawdę
i pamięć wołają ofiary!

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie… 🕯

#StopBanderyzacjiPolskiejRacjiStanu
#StopUkrainizacjiPolski #WołyńPamiętamy
#Historia #HutaPieniacka #Ludobójstwo
#KonfederacjaKoronyPolskiej

1. A „Krasny sad” również pamiętacie – od czego się zaczęło?! Ile można ten Wołyń zaczepiać?! Czemu historycy obu państw nie wyjaśnią/zamknął raz i na zawsze ten rozdział?! Polski wieśniak z widłami szedł na Ukraińskiego i na odwrót! Teraz znowu ma być to samo?! Wtedy na tym wygrali Rosja i Niemcy, teraz z pewnością- Rosja! Nie dawajcie się tak zmanipulować! Przeczytajcie w końcu historię tego czasu taką jak ona była i co w ogóle spowodowało te kłótnie dwóch narodów!