5 października przypada wspomnienie świętej Faustyny. Ponadto dziś upływa dokła…

Podobne

Udostępnij


📆 5 października przypada wspomnienie świętej Faustyny. Ponadto dziś upływa dokładnie 85 lat od jej śmierci.

Warto przypomnieć, że to od niej pochodzi pięć form czci Miłosierdzia Bożego: obraz Jezusa Miłosiernego („Jezu, ufam Tobie”), koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia (godzina 15, w której Jezus umarł na krzyżu), litania oraz święto Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną ✝️

Siostra Faustyna (Helena Kowalska) urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu pod Łodzią w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Po kilku latach służby u zamożnych rodzin wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W klasztorze gorliwie spełniała obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki. Prowadziła niezwykle bogate życie duchowe, które obfitowało w różne dary mistyczne. Jej misja polegała na przypomnieniu światu prawdy o miłości miłosiernej Boga i przekazaniu nowych form kultu Miłosierdzia Bożego. Zmarła 5 października 1938 r. w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia spoczywają jej doczesne szczątki. Papież Jan Paweł II w 1993 r. dokonał w Rzymie jej beatyfikacji, a w roku 2000 ogłosił ją świętą.

Mało kto wie, że 📜 „Dzienniczek” Siostry Faustyny, zaliczany do wybitnych dzieł literatury mistycznej, jest najczęściej tłumaczoną lekturą w języku polskim na świecie. Poniżej tylko kilka cytatów:

✒️ „Dusza zbroi się przez modlitwę do walki wszelakiej. W jakimkolwiek dusza jest stanie, powinna się modlić. Musi się modlić dusza czysta i piękna, bo inaczej utraciłaby swą piękność; modlić się musi dusza dążąca do tej czystości, bo inaczej nie doszłaby do niej; modlić się musi dusza dopiero co nawrócona, bo inaczej upadłaby z powrotem; modlić się musi dusza grzeszna, pogrążona w grzechach, aby mogła powstać. I nie ma duszy, która by nie była obowiązana do modlitwy, bo wszelka łaska spływa poprzez modlitwę.” (Dz. 146)

✒️ „Szczęśliwa dusza, która wzywa miłosierdzia Pańskiego; doświadczy tego, co powiedział Pan, że bronił jej będzie jako swej chwały, a któż się ośmieli walczyć z Bogiem? Wszelka duszo, wysławiaj miłosierdzie Pańskie przez swą ufność w miłosierdzie Jego, przez życie całe, a szczególnie w godzinę śmierci, i nie lękaj się niczego, duszo droga, kimkolwiek jesteś, a im większy grzesznik, tym ma większe prawo do miłosierdzia Twego, Panie.” (Dz. 598)

✒️ „Ojczyzno moja kochana, Polsko, o gdybyś wiedziała ile ofiar i modłów za ciebie do Boga zanoszę. Ale uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna” (Dz. 1038)

✒️ „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje” (Pan Jezus do św. Faustyny, Dz. 1732)

Święta Faustyno, módl się za nami! 🙏

#Święta #Faustyna #HelenaKowalska #5października #Wspomnienie #MiłosierdzieBoże #Łagiewniki #Kościół #Katolicyzm #WiaraRodzinaWłasność #KonfederacjaKoronyPolskiejŹródło

1 KOMENTARZ

spot_img