4 listopada przypada 100. rocznica śmierci Jadwigi Zamoyskiej – działaczki społe…

Podobne

Udostępnij


4 listopada przypada 100. rocznica śmierci Jadwigi Zamoyskiej – działaczki społecznej, patriotki, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i autorki nowoczesnego systemu pedagogicznego. W uznaniu jej zasług dla społeczeństwa i kształtowania wzorców postaw obywatelskich, uniwersalnego i ponadczasowego potencjału myśli wychowawczej, a także kulturotwórczej roli Sejm ustanowił 2023 Rokiem Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej.

Posłowie podkreślili, że założona przez nią w 1882 r. Szkoła Domowej Pracy Kobiet, była „nowoczesną odpowiedzią na ówczesne potrzeby społeczne kobiet”. Dzięki jej wsparciu sukcesem zakończyły się także starania jej syna Władysława o odzyskanie dla Polski Morskiego Oka. Ponadto, z należących do obojga dóbr, na mocy ustawy sejmowej, powstała Fundacja Zakłady Kórnickie. Jak zaznaczył Sejm, zarówno temu, jak i wszystkim innym dziełom Zamoyskiej przyświecało motto „Służyć Bogu, służąc Ojczyźnie, służyć Ojczyźnie, służąc Bogu”.

Za zasługi położone dla Rzeczypospolitej Polskiej na polu działalności wychowawczej i filantropijnej w 1921 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jako jedna z pierwszych osób uhonorowanych tym orderem. W 2012 r. Kuria Metropolitalna w Poznaniu rozpoczęła proces beatyfikacyjny Jadwigi Zamoyskiej.

#JadwigaZamoyska #Rocznica
#KonfederacjaKoronyPolskiejŹródło

spot_img

Dołącz do
Konfederacji Korony Polskiej

Partia polityczna konserwatywnych tradycjonalistów.
Dla Wielkiej, Dumnej, Suwerennej, Bogatej Polski.
ZOSTAŃ CZŁONKIEM
Możesz zostać również sympatykiem
close-link
Kliknij Tutaj