13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji …

📅 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzji katyńskiej”) wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

Przez pół wieku (1940–1990) władze Związku Radzieckiego zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało nadal wyjaśnionych. Ogółem na ok. 22 tys. ofiar ludobójstwa katyńskiego znane są nazwiska tylko ok. 18 tys. osób. Nazwiska i miejsca pochówku tysięcy pomordowanych Polaków wciąż pozostają nieznane.

My, Polacy, nigdy nie zapomnimy co wydarzyło się w Lasach Katyńskich. Dlatego dzisiaj składamy hołd ofiarom ludobójstwa.

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen 🏮🇵🇱

#Pamiętamy #Katyń #ZbrodniaKatyńska
#DzieńPamięciOfiarZbrodniKatyńskiej