1 marca roku 1951 komuniści strzałem w tył głowy zamordowali podpułkownika piechoty Wojska Polskiego Łukasza Cieplińskiego. To właśnie w dniu zbrodni …

Podobne

Udostępnij


1 marca roku 1951 komuniści strzałem w tył głowy zamordowali podpułkownika piechoty Wojska Polskiego Łukasza Cieplińskiego. To właśnie w dniu zbrodni dokonanej na prezesie IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Podpułkownik Łukasz Ciepliński (pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika) brał udział w kampanii wrześniowej, a potem – przez cały okres okupacji – walczył z Niemcami i był przez nich więziony. Jeszcze w trakcie wojny zaangażował się w walkę z nowym, sowieckim okupantem.

Gdy trafił w ręce ubecji był brutalnie torturowany, zaś farsa zwana „procesem” stała się okazją do zorganizowania przeciwko patriotycznemu i prawdziwie polskiemu wojskowemu medialnej nagonki. Ciepliński pisał do bliskich grypsy. Do adresatów trafiły dopiero po roku 1956.

„Grypsy te nie tylko stanowią testament ideowy ppłk. Cieplińskiego, ale zyskały już miano świadectwa i testamentu Polski Walczącej, urastając do symbolu krzyku całego pokolenia mordowanego przez instytucje komunistycznego państwa.” (IPN)Źródło

spot_img

Dołącz do
Konfederacji Korony Polskiej

Partia polityczna konserwatywnych tradycjonalistów.
Dla Wielkiej, Dumnej, Suwerennej, Bogatej Polski.
ZOSTAŃ CZŁONKIEM
Możesz zostać również sympatykiem
close-link
Kliknij Tutaj